instagram

Rejestracja kont testowych

Niedawno opisałem trzy podstawowe zasady, jakie dyktują sposób w jaki powinno się oferować usługi oprogramowania. Nie minęło jednak 24 godzin, jak klient wytknął nam niekonsekwencję w sposobie w jaki sami oferujemy nasze usługi. Mówiąc to nie wiem czy ten określony klient nawet czytał wpis na moim blogu, bo kto by czytał… Historia jednak nadal ciekawa, bo pokazuje że czasami warto explicte napisać jak działasz, a nie trzeba długo czekać na reakcję która byćmoże poprawi sposób oferowania usług.

Zdarza się bowiem tak że użytkownicy otrzymujący dostęp testowy w ramach określonego czasu otrzymują możliwość rejestracji konta i wypróbowania produktu. Po zakończeniu okresu zamykane jest konto bądź jest przedłużane. W wielu przypadkach decyzję tą podejmuje dostawca, nie klient, co osobiście kwestionuję i pewnie chciałbym żeby podobnie podeszli do tego inni dostawcy.

Czego nie przemyślałem, a co skrupulatnie wytknął klient, to sytuacja w pewnym sensie odwrotna. Użytkownicy TaskBeat bardzo często otwierają konta testowe, po czym zamykają je przed upływem 30 dni, po czym powracają na nowo z nowym projektem, który mogą prowadzić całkowicie bezpłatnie w okresie nowego okresu testowego. Analogicznie dla innych usług, wielokrotne korzystanie z okresu testowego jest jak najbardziej dozwolone, jednak wymaga podania nowego loginu.

To słusznie zakwestionował jeden z naszych klientów. Obecnie konta klientów przetrzymywane są chwilkę w systemie po ich zamknięciu, jednak przetrzymywanie uzależnione jest od cykli backupu i generalnie nie wskazujemy określonej daty kiedy jest ono kompletnie usuwane z systemu. Zauważyłem że wiele systemów pozwala sobie na utrzymywanie wygasłych kont przez bardzo długi okres czasu, pomimo wyraźnej rezygnacji klienta z prowadzenia konta, co w myśl powszechnych regulacji, nie tylko w Polsce, powinno skutkować jego usunięciem.

W większości serwisów konta testowe w ogóle nie są usuwane z systemu, o czym świadczy fakt braku możliwosći ponownej rejestracji, a bardzo często wręcz braku możliwości ponownego logowania w celu chociażby odzyskania wprowadzonych danych. Zamknięcie konta w wielu przypadkach skutkuje brakiem możliwości ponownej rejestracji okresu testowego na to samo konto, co również i w naszym przypadku wymaga dopracowania, ponieważ tak mówi prawo, a dodatkowo zasady, które sami wyznajemy, a o których wspomniałem na samym początku.

Mówiąc wprost: jeśli mówimy że klient decyduje o rozpoczęciu i zakończeniu korzystania z usługi, to nie powinniśmy blokować jego konta, nawet w celu ponownej rejestracji na okres testowy, nawet jeśli wcześniej nie opłacił lub zrezygnował.