instagram

Zadowolenie z pracy dobrem luksusowym

Najnowsze badania Instytutu Gallupa ze 142 krajów pokazują że zaangażowanych w pracę jest ledwie 13 proc., a reszta albo jest mocno zdystansowana do swej pracy, albo jej nie znosi.

Ludzie przeważnie nie lubią być bezczynni, ani do niczego zmuszani. Gdyby naturą ludzką było lenistwo, nasz gatunek nie przetrwałby do dzisiaj, nie wspominając o podbojach planety z udziałem naszego gatunku. Ludzie chcą pracować i czuć się potrzebni, a jednak wiele osób od 200 lat wierzy w to, że do pracy trzeba człowieka zmusić.

Przestrzeń i autonomia działania sprawiają że ludzie lubią swoją pracę. To oznaka, że przełożeni ich szanują i im ufają. Dla satysfakcji liczy się też możliwość uczenia się nowych rzeczy, rozwój. Perspektywa tkwienia w tym samym miejscu i wykonywania tych samych monotonnych zadań nikogo dobrze do pracy nie nastraja.

Jak twierdzi Barry Schwartz – amerykański psycholog, wykładowca Swarthmore College:

Nie wiem, czy spędzanie połowy życia w miejscu, w którym nie chce się być, na robieniu czegoś, czego nie chce się robić, ma sens. Niewielu ludzi potrafi podzielić swoje życie na takie przegródki i nadal z pełnym zaangażowaniem wchodzić w inne relacje, być pełnymi energii, uważnymi rodzicami, partnerami, przyjaciółmi. Większość takie odcięcie się demoralizuje.