instagram

Administracja skarbowa

Kazda rzadowa administracja skupia się przede wszystkim na wprowadzaniu zlozonosci procesu, a nie przejrzystosci prawa. Duze firmy uzyskuja dotacje i zwolnienia podatkowe wylacznie z powodu posiadanego potencjalu do wykorzystywania systemu na swoja korzysc. Male firmy przegrywaja caly majatek z aparatem panstwa w momencie gdy zlozonosc sprawy przersta mozliwosci firmy.

Urzedy Skarbowe boja sie duzych firm lub przynajmniej wyrażają przed nimi swój respekt w stopniu nieznanym przez innych podatników. Jako były tak zwany mały przedsiębiorca, a obecnie bardziej gustujący w kontaktach z urzędami z pozycji większej firmy mogę dopiero docenić iż pewnym wskaznikiem jest fakt ze malych przedsiebiorcow, zawsze, ale to zawsze sie wzywa, a duzych zawsze odwiedza.

Mali przedsiebiorcy są kompletnie zdominowani kulturą strachu przed urzędami, co widzę teraz jasno – było zamiarem, a nie efektem ubocznym strategii skarbówki. W przypadku małych przedsiębiorców, zamiast chodzic do kosciola, wstrzymuja zyskowne operacje z uwagi na ryzyko i ogladaja kazda fakture dwa razy myslac jak beda sie z tego wyspowiadac. Duzi przedsiebiorcy, glownie zagraniczni, nie boja sie urzedow ani zyskownych operacji poniewaz wiedza z w kazdej gminie sa w stanie zadeptac kazdy urzad skarbowy iloscia ksiegowych.

Duza firma na kazde sto pism odesle sto dwadziescia. Bulke z kawa ten sam urzednik moze raz objac podatkiem 40 procentowym, a raz zwolnic ja z podatku calkowicie, co znajduje potwierdzenie w setkach przypadkow, a takze decyzji dyrektorow izb skarbowych oraz sadow administracyjnych. Wynika to z tego, ze wbrew intuicji – cale prawo podatkowe jest kwestia interpretacji indywidualnej, a nie kwestia systrmowo rozwiazana w zapisach jakiejkolwiek ustawy. Uznaniowość systemu to zresztą zarówno pewne systemowe ryzyko, jak i szansa jaką otrzymujemy w postaci pola do ogromnego działania w zakresie optymalizacji zysków, a nawet generowania samoistnego przychodu.