instagram

Bez możliwości wypowiedzenia automatycznej umowy

Bardzo ważne rozstrzygnięcie UOKiK, które zakwestionowało brak możliwości wypowiedzenia automatycznej umowy.

Rozstrzygnięcie zwraca podstawowe prawa konsumenta. Jak słusznie zauważył UOKiK: “Zgodnie z przepisami do automatycznego przedłużenia umowy dojdzie, jeśli konsument nie wypowie umowy niezależnie od tego, czy zapłacił składkę wskazaną w otrzymanym piśmie przed upływem obowiązywania ubezpieczenia, czy też nie”.

Należące do PZU towarzystwo ubezpieczeniowe Link4 uniemożliwiało kierowcom wypowiadanie umów obowiązkowego ubezpieczenia OC. – Link4 błędnie interpretowało przepisy – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy kierowca. Wcześniej często zdarzało się, że kupując nowe ubezpieczenie, kierowcy zapominali o wypowiedzeniu poprzedniej umowy.

Problem dotyczył przede wszystkim tych, którzy kupili używany samochód i nie wypowiedzieli umowy OC, podpisanej przez poprzedniego właściciela. Ale nie tylko. Często zdarzało się również, że kupując nową polisę w atrakcyjniejszej cenie, kierowcy za późno wysyłali wypowiedzenie poprzedniego ubezpieczenia. Stara polisa odnawiała się automatycznie na kolejny rok, a kierowca w efekcie płacił dwa razy za to samo, bo niepotrzebnej polisy nie mógł wypowiedzieć.