instagram

Biuro Obsługi Interesantów Sądu Szczecin-Centrum

Szczecin otwiera nowe piekne Biuro Interesantow Sadu Szczecin Centrum. Mozna się tutaj dowiedziec jakie zapadly wyroki w sprawach, ktore dotycza interesantow. Biuro podawcze zastepuje dluga i niewygodna sciezke powiadamiania powodow i pozwanych o zapadlych wyrokach droga pocztowa. Dzięki uslugom biura interesanci w niektorych sprawach nie beda już informowani o zapadlych wyrokach, ale moga sami pofatygowac się azeby zlozyc i oplacic stosowne wnioski tak, aby ustalic jakie wyroki zapadly w sprawach, ktore ich interesuja.

Tak w sprawie IIIC 255/15 musialem sam pofatygowac się do Biura Interesantow Sadu Szczecin Centrum zeby dowiedziec się jaki w sprawie zapadl wyrok. Jako strona sprawy, aby dowiedziec się tego jaki zapadl w danej sprawie wyrok, teraz nie musze czekac na listonosza, ale mogę sam przyjechac, zaplacic 6zl oplaty za parkowanie (strefa A) oraz kolejne 6zl aby otrzymac informacje o tym jaki zapadl wyrok. Tak zamowione powiadomienie o tym czy wyrok zapadl, oraz na czyja korzysc zostanie dostarczone mi jako stronie sprawy droga pocztowa w ciagu 14 dni. Bezplatnie mogę jednak uzyskac dostep do akt.

Wymaga to co prawda kolejnego wniosku oraz wyznaczenia daty uzyskania dostepu, ale w kolejnych dniach uzyskam za to miejsce w wyznaczonej lawce czytelni, gdzie wraz z innymi interesariuszami będę mogl oddac się lekturze i poznac jak przebiegala sprawa w ktorej bylem bierna strona. We wszystkich ulatwieniach pozostaje jednak tylko pytanie. Czy jako strona sprawy nie jest to przypadkiem zasranym obowiazkiem sadu aby wezwac mnie na rozprawe, a w przypadku nieobecnosci, doreczyc kopie wyroku w terminie pozwalajacym mi przynajmniej na poznanie co sad nakazuje, a bycmoze na odwolanie się od jego tresci?

Jeżeli jednak tak nie jest, to jest to system otwarty na wszelkiego rodzaju błędy umożliwiające uzyskiwanie ciekawych postanowień sądu w świetle bezczynności drugiej strony procesu.

Czy wyrok dostaje się z urzędu?
Nie, o wyrok, bądź postanowienie należy złożyć wniosek w Sądzie, osobiście lub pocztą. Opłata od odpisu wyroku wynosi 6 zł (za jedną stronę orzeczenia). Aby wyrok miał moc prawną musi być uprawomocniony, dlatego o taki odpis wyroku z klauzulą prawomocności należy wnosić najwcześniej na 22 dzień od dnia wydania wyroku. Należy się jednak wcześniej upewnić, czy wyrok jest prawomocny, to znaczy, czy nie wpłynął na niego środek zaskarżenia.

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego termin na wniesienie apelacji wynosi 2 tygodnie od dnia ogłoszenia lub doręczenie wyroku. Jednakże gdy strona wniosła wniosek o uzasadnienie (ma na to 7 dni od ogłoszenia lub doręczenia wyroku) wtedy termin na wniesienie apelacji biegnie od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem.