instagram

Czy warto pracować w Macrobond

Warto było, ale do czasu. Moim zdaniem nie warto, ponieważ firma zdominowana jest przez wąską grupę osób, które nigdy wcześniej nigdzie nie pracowały, nie sprawdziły się na żadnym innym stanowisku, doskonale zdają sobie sprawę że poza firmą niczego nie osiągnęły i nigdy nie osiągną niczego poza tym co osiągnąć muszą w jednej firmie.

Taka sytuacja wytwarza atmosferę pracy, w której wąska grupa osób, które siedzą w firmie 10, 15 lat trzyma firmę za gardło i nie mówię tutaj tylko o tej firmie, a nawet specyficznie jej nie wskazuję. Zawsze tam gdzie każdy kto siedzi jednej firmie długo za długo – zostaje na zawsze. Firmy które dały się zdominować przez osoby prowadzące walkę na śmierć i życie ze wszystkimi kto faktycznie miałby zagrozić, albo nawet kontrolować ich pozycję w firmie – dopuszczą się absolutnie każdego rodzaju świństwa, bo nie mają innego wyboru. Jeśli ktoś zawsze miał, będzie mieć – tylko tą pracę, do której jest przyspawany, będzie walczył o swoją pozycję na śmierć i życie z każdym, o wszystko i do samego końca.

Zawsze tam, gdzie gdzie zdrajcy przeplatają się z kochankami, małżeństwa z intrygami – ostatecznie nie da się efektywnie pracować, nie uda się zbudować prawdziwych relacji, nie stworzy się niczego naprawdę ciekawego. Dlatego odradzam każde takie miejsce pracy, a na ile taka sytuacja zachodzi w tej firmie, trudno powiedzieć. Polecam sprawdzać zanim podejmiesz wybór, bo taka jest moja prywatna ocena, zwłaszcza jeżeli chodzi o pracę w urzędach, bankach. Takie miejsca pracy zdradza jeden symptom – kwantyfikacja. Kwantyfikacja pracy jest znakiem takiej właśnie choroby jak opisałem, a chorobę tą firmy leczą mierząc pracowników przez wskaźniki lub benchmarki, bo samo ich istnienie w firmie oznacza iż zostały przyłożone do problemu, który tutaj opisuję.

Na podstawie opinii widocznych na GoWork: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,900703

Cała sytuacja zmieniła się w 2018. Nie wszyscy wiedzą, a nawet pamiętają, ale najbardziej lubiani i szanowani pracownicy w 2018 roku urządzili zarządowi strajk. Tak, developerzy zebrali się wbrew obowiązkom służbowym w sali konferencyjnej jeszcze na Piastów, w efekcie czego wyszli i postanowili postawić zarządowi swoje rządania podwyżek płac, gwarancji płac, a także zmiany lidera który im te podwyżki obiecał. (usunięte przez administratora) Co zrobił zarząd? Pod presją anonimowych maili, a także podpisanego pisma – zarząd zrobił krok wstecz, ale tylko po to aby rozpruć towarzyską śmietankę tak zwanych starych wyjadaczy, którzy przejęli firmę, aby dyktować swoje warunki. W efekcie smutnej walki wytoczonej całemu zespołowi, zarząd, a w szczególności pewien (usunięte przez administratora) zaczął wprowadzać normy efektywności, cele produktywności, benchmarki i tym podobne rozwiązania, które rozwaliły atmosferę, rzuciły zespoły do wewnętrznej walki o przetrwanie. Nie udało się co prawda wyeliminować próchna, które na drodze osobistych związków, małżeństw i innych romansów próbowało zarządowi dyktować warunki, ale udało się w żenującym akcie porażki kariery wycofać Kam tam skąd się wziął i gdzie skończy. Praktyka “listów do zarządu” funkcjonuje do dzisiaj, dzięki czemu zarząd naprawdę wie co się dzieje, ale złość zarządu nie minęła i nie minie nigdy, nawet jeśli w końcu firma pozbędzie się tych, którzy rozpoczęli uprzejme donosy i nadal donoszą. Firma nigdy nie poradzi sobie z dinozaurami, ponieważ nikt bez nich nie będzie funkcjonował, a także nikt nie zamierza wywoływać ponownej walki. Wierzcie mi jednak, bo ja byłem w Szwecji, rozmawiałem z zarządem – wszystkie rzeczy które od kilku lat się dzieją w firmie mają na celu poniżyć strajkujących, upokorzyć pracowników, którym na pewnym etapie już wydawało się że mogą więcej niż mogą.

Przyszłość należy do tych firm, które będą potrafiły zapewnić bezpieczną atmosferę pracy – o tym się coraz częściej pisze i mówi w branży, a ten trend ostatecznie zawita również do Polski. Moje prywatne doświadczenie jest takie, że Macrobond nie zapewnia tego, a z uwagi na powyższe uważam że nigdy nie będzie w stanie zapewnić.