instagram

Dobry feedback

Ostatnio trochę jeżdżę samochodem znowu, ale przypomniała mi się sytuacja dosyć częsta w komunikacji miejskiej, gdy jakaś stara baba pokrzykuje na młodzieńców: “rusz się, co tak stoisz w przejściu”, po czym sama staje w dokładnie tym samym miejscu, z którego młodziak się jej usunął. Wydawałoby się sytuacja tak codzienna i zupełnie bez znaczenia, ale takich drobnych powtarzających się sytuacjach jest pewna mentalność, którą wszyscy jesteśmy w różnym stopniu obarczeni.

Na mnie może nikt nie pokrzukuje, ale skoro się kręcę to dostaję analogicznie dużo “feedbacku”, z tym że krytykę trzeba dobrze rozumieć żeby ją zrozumieć. Jak ktoś mówi że coś zrobione jest źle, to znaczy że sam pracuje nad czymś podobnie złym, które widziałby w miejscu, które mu zajmuję. Jak ktoś mówi że robisz coś zbyt wolno to znaczy że sam chciałby to robić, podobnie wolno… Zasady pewnej uprzejmości mówią że jak nam ciasno to nie można się rozpychać na siłę, ale można kogoś głośno zdyskredytować trochę na bok z tego miejsca, które ten ktoś nam zajmuje.

Sprawdziłem to z tysiąc razy i wiem że tak się dzieje, ale szczerze sądzę że nie zawsze takie sytuacje są zamierzone. Podobnie jak z tą kobietą, która staje w tym samym miejscu, bo podobnie jak ten młodziak — gdy już stanęła na jego miejscu, to okazało się że to tak naprawdę w tym momencie jedyne dobre miejsce do stania. Podobnie w innych sytuacjach, nie jest to kwestia złośliwości tylko naiwności. Dodatkowo nie mówię że każdy rodzaj feedbacku obarczony jest tym dosyć ironicznym błędem, bo istnieje też dobry feedback.

Dobry feedbak jest nieoceniony, ponieważ zasady gry mówią że rzeczywistość nie jest taka jaka jest faktycznie tylko taka, jaka jest postrzegana. Dobry feedback charakteryzuje się nie tylko występowaniem elementu krytyki ale również i rozwiązania, o ile oczywiście jest cokolwiek co możnaby poprawić. Czasami nie można z jednego z dwóch powodów: o jednym wspomniałem powyżej, a drugi jest taki że wszystko postrzegane jest idealnie. Przyjmijmy że taki zdarza się nam jednak bardzo rzadko, o ile w ogóle jest szczery. Dobry i szczery feedback może przybierać różną formę, ale zawsze ma pewną określoną strukturę:

– problemem jest: x, a rozwiązaniem jest: y (nigdy: problemem jest x)
– jak robisz to źle, to mógłbyś robić tamto dobrze, zamień: x na: y, (nigdy: zmień x na coś innego)
– jak zrobisz: x to ja zrobię: y, (nigdy: nie rób tego x, wówczas ja nie będę musiał czegoś innego)

W nawiasach podałem pewne wskazówki, które mam nadzieję pozwolą łatwiej dekodować pewne sytuacje i tym samym odróżniać wyciąganą nam pomocną rękę, od takiej która może jedynie wyciągnie nam portfel tylko z tego powodu że najchętniej widziałaby swoje miejsce w Twojej kieszeni zamiast Twojej własnej ręki, którą tam sam trzymasz ;-)