instagram

Dobry interes

Firmy potrzebują rotacji pracowników, ponieważ jest to dla nich zdrowe.

Mówi się że nowa krew przynosi nową motywację, co jest zasadniczo zgodne z rzeczywistością. Każda nowa fala przynosi pracowników, którzy chcą, a czasem muszą, sprawdzić się na swoim stanowisku – zrobić dobre pierwsze wrażenie. To okres, w którym każda firma, o ile zatrudniła właściwe osoby, korzysta na zaangażowaniu i entuzjazmowi – efektywnie dostając całą ewentualną nadwyżkę zaangażowania i entuzjazmu ponad umówione wynagrodzenie – kompletnie za darmo.

Rotacja pracowników przyspiesza. Kiedy zaczynałem karierę, powszechnie awanse na stanowiska programisty średniego szczebla uzyskiwało się po około pięciu latach. Tymczasem jeszcze niedawno średni okres całej kariery programisty w danej firmie to około trzech lat. Dzisiaj bardzo często przeglądam profile osób, które każde stanowisko w ciągu swojego zawodowego życia przeciętnie zajmują przez okres od sześciu miesięcy do roku.

Pracodawcy wiedzą jak kopać złoto żeby robić to najbardziej efektywnie, zatem jeśli entuzjazm pracownika okazuje się ważniejszy od jego doświadczenia – to obecny trend będzie się pogłębiał. Można powiedzieć, że wkrótce wszyscy będziemy pracować po trzy miesiące, choć część już tak pracuje – efektywnie wykonując swoją pracę na rzecz określonego projektu, a nie określonego pracodawcy.