instagram

Dzwonię do Ciebie żeby powiedzieć

Gra którą nazywam “ja do Ciebie, a Ty do mnie” znana jest również jako: “dzwonię do Ciebie żeby powiedzieć Tobie że nie mogę z Tobą rozmawiać.”

Telefon to spam, bo wszystko co chcesz powiedzieć jest już dawno nieaktualne, nawet jeśli dodzwonisz się za pierwszym razem. Nie dodzwonisz się jednak, bo każdy ma zaplanowaną pracę, a oddzwonić można kiedy Ty będziesz wykonywał zaplanowaną pracę. Każdy jednak “napisać” chce mailem, ale “załatwić” na telefon, czyli po prostu włączyć komuś zdalnie alarm przypominający o tym że coś trzeba zrobić.

Prawda jest taka że nikt z nas nie wie co kryje się za telefonem od nieznajomego. Na telefon nigdy nic się nie załatwi, bo każdy dzwoni żeby powiedzieć ze nie możne rozmawiać, a i tak nikt z nas nie podejmuje żadnych decyzji “na telefon”. Nikt z nas, bo żaden z nas nie jest ministrem, ani prokuratorem i nie da się na nas po prostu “nakrzyczeć” żeby nas do czegoś zmusić :-)

Właściwie coraz rzadziej w ogóle możemy rozmawiać nawet w sprawach, które nas mocno interesują. Pomijając już fakt dość powszechnej inwigilacji obywateli przez urzędników skarbowych, to z czasem moja praca zmienia się w ten sposób że coraz więcej czasu spędzam w pomieszczeniach z ludźmi, którzy nie powinni słuchać większości moich konwersacji.

Odbieranie ważnych połączeń zamienia się w scenę z Misia (“dzwonię do Ciebie żeby powiedzieć że nie mogę z Tobą rozmawiać”). Większość połączeń to strata czasu spędzonego na wysłuchiwaniu ofert, których nie można przecież zaakceptować bez przeczytania, lub na próbach oddzwonienia jednego do drugiego, albo drugiego do pierwszego, bo przecież nikt nie ma czasu odbierać telefonów wtedy kiedy drugiej osobie akurat pasuje.

Trzy czwarte telefonów dzwoni wtedy gdy rozmawiam, choć dziennie nie robię przecież aż wielu rozmów, a przynajmniej naprawdę staram się ich unikać. Czasami wydaje mi się że jest niemal gwarantowane że po zakończeniu rozmowy dostanę SMS z treścią “podczas rozmowy użytkownik numeru … próbował się z Tobą skontaktować”. Jednak większość wybranych numerów to jedynie nieudane próby dodzwonienia się, albo pętla wzajemnych prób oddzwonienia.