instagram

Efekt cieplarniany

Efekt cieplarniany zabił dinozaury w wyniku uwolnienia ogromnych ilości dwutlenku węgla podczas rzekomej kolizji ziemi z asteroidą. Nasz gatunek również może wyginie pod efektem cieplarnianym.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego że ciągłe podnoszenie zawartości dwutlenku węgla w atmosferze jest złe dla równowagi na ziemi, zatem wszystkich organizmów na niej żyjących. Podobnie jednak jak walczymy z własną śmiertelnością, w głębi duszy wiemy doskonale, że jesteśmy śmiertelni i nie staramy się uniknąć każdej rzeczy, która nas do naszej własnej śmierci zbliża.

Analogicznie, jest obecnie w modzie walczyć z tak z rakiem skóry, jak i z efektem cieplarnianym. Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z nieuchronności własnej śmierci, bo na coś w końcu umrzeć trzeba. Może to kwestia jakiegoś zegara który jest wbudowany w ludzkość, ale doskonale zdajemy sobie sprawę również ze śmiertelności naszej cywilizacji, nieuniknionego końca naszego gatunku.

Może gdzieś tam jesteśmy przekonani a nawet do konieczności zamiany wszystkiego co znamy w skamieliny i konieczności nadejścia czegoś innego po nas. Choć wszyscy chcemy być nieśmiertelni, Elon może chcieć czegoś innego niż chce ludzkość. Sądzę że niezależnie od mody, pogodziliśmy się z wyginięciem naszego gatunku, podobnie jak każdy z nas w spokojny jesienny wieczór jest w stanie pogodzić się z własną śmiertelnością.