instagram

Fryga

Szczecin nie zrealizował swoich szans z uwagi na zaniedbania przy rozliczeniach winnych błędów i wypaczeń, jakie dotknęły to miasto, z których głównie większości przedsiębiorców nasuwają się:

  • Krajowy Rejestr Sądowy. KRS odpowiada za rejestracje i obsługę działalności wszystkich spółek w mieście i regionie. Szczeciński KRS po prostu działa wolno, nawet na standardy tego kraju. W miarę jak interesuję się biznesem w kolejnych dekadach mogę powiedzieć że działa wolno do tego stopnia iż znane są decyzje inwestycyjne, które ominęły to miasto właśnie z uwagi na opóźnienia działalności KRS w Szczecinie. Nikogo nie rozliczono.
  • Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. ZARR odpowiada za promocję regionu, rozliczanie wszystkich dotacji europejskich w Zachodniopomorskiem. ZARR znany jest z działalności korupcyjnej byłych pracowników, bezumownego rozdawania dotacji na nie istniejące inwestycje i rozbierania inwestycji istniejących, nawet wbrew woli mieszkańców. W miarę jak mijają dekady, pomimo aresztowań kolejnych dyrektorów, przykłady złodziejstwa i niegospodarności mnożą się w setki, a sztandarowym przykładem niech będzie “Fryga”.

Mówiąc po prostu, taka sytuacja w każdym innym kraju sprowadziłaby inspekcje, kontrole i zarzuty niegospodarności na ogromną skalę winnym skandalicznych zaniedbań, ale nie w Polsce i nie w Szczecinie. Zaniedbania w rozliczeniu zaniedbań to kolejne stracone pokolenie, które wyjedzie, biznesów które się relokują. To ostatecznie dekady kolejnych większych lub mniejszych wyrzeczeń poczynionych w imieniu mitycznego nadrabiania zaległości, które powstają szybciej aniżeli je nadrabiamy.

Oprócz dwóch największych szkodników można by wymienić jeszcze szczecińską prokuraturę, która nie bez przyczyny – po dziś dzień generuje największą liczbę domów publicznych i nielegalnych kasyn w swoim najbliższym sąsiedztwie. Nawet jeśli większość prokuratorów w tym mieście przymyka oko na poważniejsze ekscesy, to szkodliwość wszystkich niecnych czynów całej prokuratury jest niska. Naprawdę jednak dużą szkodliwość odnotowuje wierzenie dużej części mieszkańców Szczecina w mitologię “przemysłu morskiego”, co skutecznie blokuje możliwość realnego rozwoju aglomeracji.