instagram

Innowacyjność

Polska otrzymała miliardy na działalność innowacyjną, a nadal pozostaje montownią świata z najniższym możliwym wskaźnikiem przedsiębiorstw legitimizujących się globalnym produktem lub międzynarodowych patentów uzyskanych przez polskie podmioty.

Zaistniała sytuacja w głównej mierze spowodowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która za pomocą takich programów jak Innowacyjna Gospodarka (IG) lub Inteligentny Rozwój (IR) kanalizowała miliardy środków w przedsięwzięcia, które w większości skończyły się fiaskiem lub za granicą. Według agencji Grant Thornton wartość dofinansowania na jednego mieszkańca Zachodniopomorskiego wyniosła ledwie 126 zł, podczas gdy w regionach takich jak Kujawsko-Pomorskie wskaźnik ten wyniósł 974 zł, a Podkarpackiem 1673 zł. Zachodniopomorskie zajęło drugie miejsce, od końca.

Tak fatalny wynik nie jest jednak wbrew pozorom jedynie oznaką słąbości lokalnej przedsiębiorczości, ale głównie zasłużony jest przez fatalną politykę lokalnych władz. W szczególności winna jest słabe przygotowanie Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która nie tylko nie radzi sobie z absorbowaniem środków dla Zachodniopomorskich przedsiębiorstw, ale również nie radzi sobie z ich utrzymywaniem. W skrajnym przypadku prowadzi wręcz politykę wymierzoną przeciwko Zachodniopomorskim przedsiębiorstwom.

Efektem takiej polityki było wycofywanie przedsiębiorstw, ale również praktyka wedle której siedziby firm Zachodniopomorskiego przenoszone były tymczasowo do innych województw, tylko po to aby zwiększyć szansę nie tyle uzyskania środków, co ich utrzymania i rozliczenia.