instagram

Negocjacje

Prowadzenie biznesu w Polsce polega na negocjacjach. Nie ma takiej kwoty zeby ktos nie negocjowal. Każda firma chce negocjować kontrakt na dostawę autostrady, sprzętu biurowego, a w szczególności papierów i ołówków. Trudno uzasadniać negocjacje usługi wartej 10zł, nawet z multi-milionowym klientem, a negocjacje potrafią zająć rok.

Stąd wiele firm interesuje się wyłącznie negocjowaniem wieloset tysięcznych kontraktów z wielomilionowymi klientami. Nawet pięciominutowa negocjacja ceny ołówków dosłownie dosłownie pięć złotych czy usług za dosłownie dziesięć złotych w oczywisty sposób przekracza ich wartość. Negocjacje jednak wypada przeprowadzać, ponieważ jest pewnego rodzaju zniewagą, nawet dla prezesa dużej korporacji aby jego firma kupowała ołówki w cenie katalogowej, szczególnie gdy powaga sytuacji wymaga ceny specjalnej.

Rozumiem jeszcze kwestie negocjacji cen w przypadku usług indywidualnych, powiedzmy usługi fryzjerskiej. Analizując jednak rozmowy z przyjaciółmi i rodziną, którzy sprzedają usługi inwestycji budowlancyh i czy markowy sprzęt budowlany zastanawiam się czasami czy COKOLWIEK w tym kraju sprzedawane jest w cenie katalogowej. Tylko w ten weekend byłem świadkiem negocjowania ceny kilowata energii z monterami, kosztu znaczków pocztowych na poczcie, a nawet ceny kilometra w taksówce. Okazuje się że metka, znaczek, licznik czy waga odbierane są jako wartości orientacyjne.