instagram

Niezależność prokuratury

Ostatni prokurator z jakim rozmawiałem zapewniał mnie w osobistej rozmowie ze zbada sprawę należnie, ponieważ nawet jeśli stroną jest rząd to on nie jest ograniczony w kompetencjach.

Usłyszałem piękny wykład, że każdy prokurator działa niezależnie i zgodnie z literą prawa. Następnego dnia zamknął sprawę bez przeprowadzenia jednej czynności czy przeprowadzenia jednego z wnioskowanych dowodów.

Kilka dni później oddessano go z powrotem do jednostki, z której oryginalnie delegowano go do zrealizowania tej jednej sprawy zakończonej ekspresowym umorzeniem. 

Sąd oczywiście rozpatrując skargę na takie postępowanie nie pozostawił suchej nitki, nakazał powtórzenie czynności i kontynuowanie dochodzenia, ale prokuratura to organizacja o większej zależności hierarchicznej niż wojsko, a każdy prokurator jest jedynie niebezpiecznym żołnierzem. 

,,Prokuratura była, jest i zawsze będzie pożądanym przez polityków narzędziem do walki z przeciwnikami, ochrony swoich interesów i manipulowania opinią publiczną.” – Małgorzata Szeroczyńska jest doktorem nauk prawnych, prokuratorem z Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie.

http://wyborcza.pl/7,75968,24761390,trzeba-zabrac-prokurature-politykom.html