instagram

Odtąd wszystko można kwestionować

Jutrzejszy komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie TK, nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa, zatem ja nie mogę łamać konstytucji i takiego dokumentu publikować – powiedziała Beata Szydło.

Zbigniew Ziobro na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami nazwał posiedzenie Trybunału “spotkaniem sędziów w siedzibie Trybunału, a nie sądu konstytucyjnego”. Wtórował mu jego zastępca, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który w poniedziałek w Radiu ZET mówił, że sędziowie mogą sobie co najwyżej “zamówić espresso i ciasteczka”, a nie orzekać.

Przeciętni ludzie tacy jak ty i ja, w końcu chcą tylko w czwartek normalnie pójść do pracy, kupować i sprzedawać. W tej sytuacji dokładnie nic już nie może być pewne. Właśnie zakwestionowano: jutrzejszy bilet autobusowy, działalność Twojego zakładu pracy, jak i prawo do powrotu do domu. Nie jest tak, że orzecznictwo trybunału to polityka, która Ciebie nie dotyczy.

Skąd będziemy wiedzieć że już upadło państwo prawa? Nie ma sensu sprawdzać rachunków za zakupy, odcinków płacowych, a przede wszystkim wchodzić w spory dotyczące umów. Najpewniej już nie masz gdzie się odwołać, bo nikt niezależnie żadnej skargi Tobie wkrótce nie uzna. Jeśli naczelny sąd konstytucyjny zostanie zignorowany, w szczególności nikt nie będzie szanował wyroków zwykłych sądów.