instagram

Okazja czyni złodzieja

Okazja czyni złodzieja oznacza że każdy komu stworzy się okazję stanie się złodziejem. Ludzie ukradną nawet lusterko od parowozu, jeśli nikt nie patrzy. Jeśli jest okazja, a wśród obecnych zabraknie złodziei, to kraść będą stare kobiety i niewinne dzieci, bo każda wystarczająco dobra okazja po prostu złodzieja stworzy.

 

Powiedzenie ma zastosowanie również w miejscu pracy czy życiu osobistym. Jeśli nadarzy się odpowiednia okazja to najlepszy kolega zaatakuje w pracy aby porwać się na apanaże, a najukochańsza kobieta odejdzie jeśli może coś zabrać z Twojego mieszkania.

Dwunasto letni rower wart 400 zł przypięty do skobla łańcuchem za 300 zł ponad. Wydawało się że w tym przypadku główne zabezpieczenie to podstawy ekonomii, ale ludzie nie są logiczni jak coś mogą ukraść to nie ma że bez sensu – z zycia wziete, Wroclaw 12 listopada 2018

Stwarzanie ludziom okazji albo nawet pozostawianie otwartych furtek zmusza najbardziej uczciwych do najpodlejszych zachowań. Tak w życiu, jak i na boisku, bezwzględnie obowiązuje piłkarska zasada że “gra się tak, jak na to przeciwnik pozwala”.