instagram

Podatek obrotowy

Jeszcze w 2005, a nawet 2015 mówiło się o podatku obrotowym w wysokości kilku procent. 5 procentowy podatek obrotowy (w handlu) mógłby zastąpić 19 procentowy podatek dochodowy. Jednolity podatek obrotowy mógłby zastąpić wszelkie podatki dochodowe a także podatek od towarów i usług.

Tymczasem z dniem 1.08 minęły ustawowe 3 miesiące na zwrot nadpłaty podatku dochodowego, jaki wynika ze złożonej przeze mnie deklaracji rocznej. Powszechnie wiadomo, iż obecna władza zamroziła należne prawem zwroty wszelkich podatków, głownie podatku VAT, co jest prostym bezprawiem, eufemistycznie znanym jako program poprawy ściągalności podatków.

Tym samym władza operuje podatkiem dochodowym i podatkiem VAT jak kilkunasto-, dziesięcio- procentowym podatkiem obrotowym. Nie ma sensu oczekiwać na zwrot podatku, i polecam nie liczyć na to również moim znajomym przedsiębiorcom. Nie ma sensu sprawdzać listów, stanu konta. Machanie urzędowi zapisami prawa i deklaracja podatkowa nie ma zupełnie sensu. Można wyrzucić do kosza

Maciej Zagozda. Autor postu pracuje dla Taskscape Ltd. Taskscape dostarcza aplikację do zarządzania projektami. Poglądy wyrażone w tym artykule są wyłącznie poglądami osobistymi autora. Nie mają na celu odzwierciedlenie poglądów pracodawcy, klientów, ani podmiotów powiązanych.