Podział społeczny
Od kilkunastu lat obserwuję tak zwaną scenę polityczną. Polityka jest nudna, zwłaszcza Polska, ale znacznie ciekawszym aspektem są podziały społeczne, jakie kryją się za podziałami politycznymi. Partie polityczne zawodowo wpisują się w oczekiwania społeczne, a polityka jest dzisiaj nauką odwzorowania społeczeństwa.
Nie interesują mnie tak zwane barwy politycznych, zmieniające się nazwy ugrupowań, a tym bardziej kariery poszczególnych posłów na różnych stanowiskach. Ciekawszy obraz wyłania się jednak na przestrzeni dekad, z którego wyodrębniam trzy grupy, zmieniające preferencje polityczne i niejednokrotnie lekko przekonania. Ogólnie na przestrzeni dekad widzę trzy zasadnicze grupy społeczne odwzorowane w sympatiach politycznych różnych partii: 1. chciwi liberałowie, 2. lud smoleński, 3. niezaangażowani.
Pierwsza grupa ogólnie zarabia pieniądze i jest zainteresowana tym, aby nikt im nie przeszkadzał. Chciwi liberałowie są zwolennikami przemian i wolnego rynku. Ta grupa społeczna nie jest szczegółowo zainteresowana sporami politycznymi, o ile politycy nie zmieniają żadnego prawa ani nie wtrącają się do prowadzonych przez nich biznesów.
Druga grupa przekonana jest o obecności obcej agentury w Polsce, spisku elit które wytworzyły pewien układ. Lud smoleński nigdy nie poprzestanie odkłamywaniu rzeczywistości i szukaniu ezoterycznej prawdy. Celem ludu smoleńskiego jest wyrwanie państwa z rąk elit i przekazanie na rzecz “dotychczas wykluczonych”, choć nie wiadomo nigdy jak do tego miałoby w ogóle dojść.
Trzecia grupa jest najciekawsza, ponieważ żyje przekonaniem iż polityka ich nie dotyka. Niezaangażowani oczekują iż ktokolwiek będzie ich panem, nie będzie bił za mocno. Oczywiście w tej grupie jest najwięcej sfrustrowanych, którzy nie widzą związku między swoją własną pozycją społeczną i ekonomiczną, a podziałem społecznym i ekonomicznym w jaki wepchnęło ich brak zaangażowania.
Oczywiście nikt normalny nie zakwalifikuje się do żadnej grup, uważając że jego własne osobiste przekonania są poniekąd reprezentacją jakiś indywidualnych nurtów przeplatającej sie z każdą wyżej wymienioną grupą społeczną.