instagram

Polska będzie jak Turcja

Kaczyński: “Polska będzie jak Turcja. Ale najpierw zmiana władz i elit”. Najpierw musi być ograniczenie niezależności sądów i mediów, bez tego nie będzie żadnej Turcji.

– Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo – powiedział Kaczyński. Według prezesa “ten rodzaj wielkości jest do zdobycia”, ale wymaga to “najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit” – powiedział w wywiadzie dla wPolityce.pl Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Wywiad został przeprowadzony przy okazji kongresu “Polska: Wielki Projekt”.

Powód dla którego wiele krajów Europejskich nie jest “jak Turcja” wynika z zachowania równowagi pomiędzy różnymi władzami, jakie ma miejsce we wszystkich krajach europejskich. Żeby powstała jakaś wersja państwa silnego w taki sposób jaki utożsamiamy z Turcją – tutaj w środku Europy – potrzebna jest centralizacja władzy i elit wokół jednego turbanu.

Zaplanowana wymiana wszystkich elit to karkołomny pomysł, ponieważ w żadnym kraju, oprócz krajów totalitarnych i ekstremistycznych – elity nie są budowane odgórnie, ani kontrolowane przez jeden turban.