instagram

Polski ład

Polski ład sprowadza się do informacji jak dzielić pieniądze, a nie jak mnożyć pieniądze. Okazuje się że nowy sposób dzielenia polega na tym że zarabiający mniej niż siedem zyskają, a zarabiający więcej niż siedem za to zapłacą.

Dla mnie osobiście to bez znaczenia, bo ja się wypisałem z tego systemu kompletnie już ponad dziesięć lat temu, ale ostatecznie również i mnie ten plan dotyka. Jeśli przedsiębiorcom będzie się popuszczać krew aż czerwony dywan spłynie ich krwią, to w odpowiedzi na ten plan ceny nadal będą rosnąć, a zatem również wzrosną one i dla mnie.

Nauczony efektami wzrostu cen pięciu lat rządowego programu Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładam że również i ten program przejdzie do historii jako skończony wyższymi cenami produktów i usług. Program Odpowiedzialnego Rozwoju miał położyć kres budowaniu Polski jako zapleczu Europy, miałkim inwestycjom w drogi, koleje i chodniki.

Zamiast tego mieliśmy wychodzić z Pułapki Średniego Rozwoju poprzez rozwój innowacyjnej gospodarki, np. sztuczną inteligencję, autonomiczne drony, auta elektryczne, technologie kosmiczne. Dzisiaj po pięciu latach nie ma śladu po efektach tych programów ani wzmianki o tych tematach w Nowym Ładzie, ani po efektach Programu Odpowiedzialnego Rozwoju.