instagram

Polski ład

Polski ład sprowadza się do informacji jak dzielić pieniądze, a nie jak mnożyć pieniądze. Okazuje się że nowy sposób dzielenia polega na tym że zarabiający mniej niż siedem zyskają, a zarabiający więcej niż siedem za to zapłacą.

Polski ład wygląda jak niższe podatki, dzięki większej kwocie wolnej oraz większe składki dzięki większej składce zdrowotnej. Tyle tylko że na kwocie wolnej najliczniej skorzystają emeryci – zyskując wyższą emeryturę ale tracąc czternastą wypłatę (i to mimo iż Jarosław Kaczyński w 2019 r. obiecywał czternastki na stałe w kolejnych latach).

Natomiast wyższa składka zdrowotna nie przełoży się na większe nakłady na służbę zdrowia albowiem rząd zapowiedział iż nakłady będą wynosić określony procent w roku bieżącym i kolejnych (konkretnie sześć procent PKB i ani grosza więcej z tytułu wyższych składek).

Nie wiadomo kto zyska a kto straci, bo wynagrodzenia zmieniają się w trakcie roku z powodu rosnącej inflacji i nikt nie jest w stanie przewidzieć czy bardziej opłaca się składać deklaracje o skorzystaniu z ulgi dla klasy średniej czy też nie, bo nikt nie wie czy i jaką premię otrzyma na koniec roku.

Dla mnie osobiście to bez znaczenia, bo ja się wypisałem z tego systemu kompletnie już ponad dziesięć lat temu, ale ostatecznie również i mnie ten plan dotyka. Jeśli przedsiębiorcom będzie się popuszczać krew aż czerwony dywan spłynie ich krwią, to w odpowiedzi na ten plan ceny nadal będą rosnąć, a zatem również wzrosną one i dla mnie.

Nauczony efektami wzrostu cen pięciu lat rządowego programu Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładam że również i ten program przejdzie do historii jako skończony wyższymi cenami produktów i usług. Program Odpowiedzialnego Rozwoju miał położyć kres budowaniu Polski jako zapleczu Europy, miałkim inwestycjom w drogi, koleje i chodniki.

Zamiast tego mieliśmy wychodzić z Pułapki Średniego Rozwoju poprzez rozwój innowacyjnej gospodarki, np. sztuczną inteligencję, autonomiczne drony, auta elektryczne, technologie kosmiczne. Dzisiaj po pięciu latach nie ma śladu po efektach tych programów ani wzmianki o tych tematach w Nowym Ładzie, ani po efektach Programu Odpowiedzialnego Rozwoju.