instagram

System się nie sprawdził

Twierdzenia o tym że dotychczasowy system się nie sprawdził to bzdury. Po prostu nie byliśmy przygotowani, a powinniśmy mieć wszystko: od gospodarki, po maseczki – przygotowane na to że kiedyś pojawi się jakaś pandemia, oraz na to że będzie wracać.

Przyszłość to nie kryzys kapitalizmu, bo kapitalizm będzie funkcjonował, nawet jeśli okaże się że wszyscy popełniliśmy ten sam błąd. Rząd może być co najwyżej gwarantem lub kredytobiorcom kapitalizmu, ale sam kapitalizmu nie zastąpi żadnym alternatywnym systemem.

Przyszłość zawiera jednak kolejny obszar, w którym każdy biznes musi funkcjonować. Przyzwyczailiśmy się do funkcjonowania w systemie kryzysu klimatycznego i każdy biznes dzisiaj planuje operacje związane z ochroną środowiska. Czas przyzwyczaić się do funkcjonowania w systemie kryzysu epidemologicznego.

Przyszłość to decentralizacja biur, zapasowe metody pracy zdalnej, nowoczesne sposoby sprzedaży według tych samych zasad kapitalistycznych, jakie znamy od zawsze, ale jednak z uwzględnieniem dodatkowych ryzyk i kosztów jakie niesie ze sobą rzeczywistość wynikająca z konieczności ochrony zdrowia przy tak dużej gęstości zaludnienia.