Innowacja to często bardziej wyzwanie prawne niż techniczne
Powszechnie uważa się że IBM opublikował specyfikację komputera PC, dzięki czemu powstało tysiące firm oferujących komputer PC jaki znamy obecnie. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: IBM robił wiele aby tak się nie stało, a dwie niemal nieznane obecnie firmy: Compaq oraz Pheonix zbudowały rynek uniwersalnego komputera (tzw. kompatybilnego z PC), jaki znamy obecnie.
Ciekawa część historii opowiada o tym, jak tego dokonały, bo to było wyzwanie zarówno techniczne, ale przede wszystkim chyba jednak prawne.
Ciekawe że w obecnym świecie przerostu regulacji państwowych wszelkie innowacje wiążą się nie tylko z przełamywaniem barier status quo na rynku, na którym te innowacje operują. To przełamywanie również ograniczeń prawnych, jakie państwo nakłada na firmy, które chcą przesunąć modus operandi danej branży. Powstanie kategorii produktu takiego jak “komputer kompatybilny z IBM PC” z naszej perspektywy to po prostu “komputer PC”, ale z perspektywy IBM to pewnie jedynie efekt przekrętu, któremu IBM się przeciwstawiał przez lata.
W tym konkretnym przypadku sprawa znalazła swój finał przed sądem między IBM a wieloma podmiotami, to jednak Compaq w szczególności zasłynął z pewnego obejścia, które prawnicy strony przeciwnej pewnie uznali za próbę oszustwa, która otworzyła rynek dla tworzenia komputerów całkowicie kompatybilnych z IBM PC, bez której jedynym producentem naszych pecetów nadal mógłby być jedynie tylko jeden producent, który pewnie miałby możliwość dyktowania cen pozostałym zainteresowanym.
Analogicznie jak w przypadku Apple, licencjonowanie praw do tworzenia komputerów, najpewniej skończyłoby się niepowodzeniem, albowiem nikt nie pozwoliłby licencjobiorcy na stworzenia zagrożenia dla własnej pozycji rynkowej, a najprawdopodobniej zanim to by się stało – klienci wybraliby oryginalnego producenta, podobnie jak wybierali Apple mimo iż w historii tej firmy istniał okres licencjonowania architektury i systemu operacyjnego innym dostawcom.