instagram

Terroryści by chcieli

Rządy większości krajów chciałyby żeby przed każdym wyjściem do miasta ludzie sprawdzali poziom zagrożenia terrorystycznego częściej niż sprawdzają dzisiaj prognozę pogody.

W przyszłości zagadnienia bezpieczeństwa i zagrożenia będą dominowały dzienniki i wiadomości, a także dyktowały większość przepisów: od przepisów ruchu drogowego, przez przepisy sanitarne, po regulacje prowadzenia działalności gospodarczej. Dla większości społeczeństwa każda decyzja dotycząca planowania wakacji, a także planowania rozkładu dnia – będzie uzależniona od bieżących poziomów i komunikatów zagrożenia terrorystycznego.

Scenariusz piekła dla wolności i bezpieczeństwa obywateli to również ogromna szansa dla rządów i biznesu. Zagrożenie terrorystyczne usprawiedliwia wprowadzanie najbardziej opresyjnych przepisów ograniczających wolność i dochody obywateli. Bezpieczeństwo to również ogromny biznes, praktycznie bez ograniczeń w zakresie rozwoju czy jakichkolwiek cen maksymalnych. W przemyśle medycznym nie ma czegoś takiego jak “zbyt droga procedura medyczna”, a w przemyśle ochronnym nie ma czegoś takiego jak “zbyt drogie zabezpieczenie”.

Jeżeli jednak oddamy wolność za bezpieczeństwo to stracimy obie te rzeczy.