instagram

Wyższe dobro

Władza Putina w Rosji przeciw Ukrainie, władza księcia w Arabii przeciw Jemenowi – to wszystko manifestacje tego że jeśli zagrozisz koncepcji, zbliżysz się z opozycją, albo nawet choćby zawiedziesz zaufanie – zostaniesz prewencyjnie wyeliminowany.

Oczywiście inaczej eliminuje się podmiot z urzędu, inaczej przeciwnika księcia, a inaczej pracownika z firmy. Czym jednak co do zasady sposób będzie różnic się od siebie sposób eliminacji, jeśli powiesz oficjalnie przeciwko urzędnikowi w urzędzie albo napiszesz na forum firmy przeciwko swojemu szefowi? Nikt nie ma prawa zbliżyć się do władcy, sędziego czy szefa – ani jemu zagrażać, ani jego podważać.

Każdy ma swoją wizję umotywowaną dobrymi intencjami i stawia ją przeciw chaosowi i korupcji, a także często ponad prawem czy zwyczajem. Jeśli liderzy wyrastają dzięki charyzmie swojej wizji, ale w przekonaniu że prawo czy zwyczaj to jedynie manifestacja „dawnych metod” które prowadzą do efektu gorszego niż najlepszy, nie będziesz szanować prawa ani zwyczaju, jeśli twoje intencje sięgają wyższego dobra.

Niezależnie od tego czy ta lub inna wizja jest słuszna, żaden lider nigdy nie może pozwolić sobie na opozycję. Liderów się zmienia na innych, a nie rozmiękcza ich wizje taką lub inną opozycją. Monarchia, demokracja, a szczególnie kapitalizm – wybierają swoich liderów po to, aby realizowali swoje wizje bezwzględnie dbając o dobór najbardziej lojalnych i usuwając wszystkie zagrożenia.