instagram

Zaangażowanie

Ludzie nie mają zdania co do tego co robisz, z kim o tym rozmawiasz, o nawet jak o tym mówisz. Wszystko co ludziom potrzeba żeby tą samą rzecz oceniać tak czy inaczej: jest Twój czas i Twoja uwaga, czyli ogólnie “co im dajesz” aniżeli “to, co dajesz”.

Nikt nie przejdzie obok kawałka czekolady w pozłacanym celowanie leżącego na chodniku bez negatywnego komentarza, ale każdy doceni że dasz im wielkie ciepłe łajno zapakowane w gazetę, jeśli pokażesz im że poświęciłeś na to czas, a nadto sam przyniosłeś im to łajno do ręki.

W związkach można przejść przez wszystko, jeśli obie strony pokażą że się starają. Kobieta często doceni bardziej ładny kwiatek aniżeli nowy czajnik, nawet jeśli realistycznie ten ostatni jest przecież bardziej przydatny, a nawet wymagał więcej starania od ofiarodawcy. Różnica jednak jest taka że kwiatek wręcza się osobiście, a czajnik przynosi kurierem.

Wszyscy jesteśmy egoistami, jednak poziom egoizmu dawno przekroczył granicę, w której większość będzie tolerować innych. Nie ma nic bardziej obraźliwego, szczególnie dla jedynaków i jedynaczek, niż bycie uszeregowanym przez innych wśród innych priorytetów – może oprócz bycia zaszeregowanym poza listą priorytetów w ogóle.

Podobnie w pracy wszystko zależy nie tyle od formy, co właściwie od Twojego osobistego zaangażowania. Najmniej przydatna praca, a nawet jej utrudnianie, na jakimś poziomie abstrakcji – oceniane jest uniwersalnie wysoko przez kierownictwo i współpracowników, jeśli realizowane jest z zaangażowaniem, którego wszyscy tak naprawdę właściwie woleliby uniknąć.