instagram

Życie w Polsce

Życie w Polsce to scenariusz komedii, rozgrywającej się każdego dnia tylko z tego powodu że nikt tego nie zakazał. Żyjemy w komedii żywcem wyciągniętej z filmu Barei. Komedia nie oszczędza absolutnie nikogo i nie cofa się przed żadnym absurdem.

Zapewne pamiętacie film „Ida”, który zrobił dużo szumu w świecie i nawet zgarnął Oscara? Jeśli tak, to znacie także grającą w nim główną rolę Agatę Trzebuchowską, która podziliła się z nami bardzo osobliwym doświadczeniem: „Wezwano mnie na komendę w sprawie antysemickich wpisów. Błagam, niech mnie ktoś uszczypnie!”. Zamiast szczypania przytoczmy fragment:

„Środa wieczór, dwóch mężczyzn podjeżdża pod mój rodzinny dom, w którym od dawna nie mieszkam. »Dobry wieczór, policja. Chcieliśmy z córką porozmawiać. Chodzi o antysemickie posty na Facebooku«. Następnego dnia stawiam się na przesłuchanie. Funkcjonariusz pokazuje mi teczkę, gdzie obok mojego nazwiska ktoś dopisał: “PILNE!”. – Chwila, moment, czy ktoś może mi w końcu wyjaśnić, o co chodzi? – Ano o te antysemickie plakaty, co na przystankach rozwieszają, a pani na Facebooku udostępnia.

Nie mam pojęcia o żadnych plakatach. Brwi policjanta unoszą się w niemym pytaniu: “Czyżby?”. Rozpoczynam śledztwo internetowe. Znajduję artykuł: “»Uwaga, pasożydy. Stop mafii roszczeniowej, stop żydowskiej okupacji. Nigdy więcej przepraszania, nigdy więcej syjonizmu« – antysemickie plakaty o takiej treści rozwieszono na warszawskich przystankach”. Informują o tym administratorzy strony na FB “Cały świat przeprasza polską prawicę za Oscara dla Idy”. Kolejne godziny spędzam, tłumacząc, że umieszczenie kadru z filmu “Ida” w miejscu zdjęcia profilowego strony “Cały świat przeprasza polską prawicę za Oscara…” nie czyni ze mnie jej administratorki”.