instagram

Dlaczego połowa młodych Polaków chce emigrować?

Dlaczego połowa młodych Polaków chce emigrować? Nie przez brak pracy. Młodzi Polacy wcale nie narzekają na brak pracy w ojczystym kraju – przeszkadzają im warunki zatrudnienia, które obowiązują w polskich firmach. Aż 48 proc. młodych ludzi rozważa emigracje po zakończeniu studiów – wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, a informuje o tym “Rzeczpospolita”.

Okazuje się, że najważniejszym powodem nie jest to, że z pracą w Polsce krucho. Zdaniem młodych ludzi polskie firmy mają im zdecydowanie mniej do zaoferowania niż ich konkurenci na Zachodzie. Twierdzą, że firmy w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Niemczech dają im większe możliwości rozwoju i pracy w swoim zawodzie.

“Nasza gospodarka jest zbyt mało innowacyjna i nie tworzy się miejsc pracy na miarę XXI wieku. Dlatego młodzi szukają pracy za granicą. Dopóki to się nie zmieni, trend emigracyjny nie zostanie powstrzymany” – zauważył prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Młodym Polakom nie podoba się także, iż polscy pracodawcy wyznaczają sztywne godziny pracy, a w korporacjach dominują pionowe struktury i autorytarny system zarządzania. Najważniejsze z kolei są dla nich partnerskie relacje z przełożonym.

“Przedstawiciele pokolenia Y (urodzeni między 1984 a 1997 rokiem) to osoby otwarte na nowe wyzwania, mobilne, dobrze odnajdujące się w międzynarodowym środowisku. Pewni swojej wartości nie mają oporów, by budować swoją karierę za granicą. A praca na emigracji kojarzy się z lepszymi perspektywami zawodowymi, wyższymi zarobkami i szansą na szeroko pojęty rozwój” – wyjaśnił w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Eksperci podkreślają, iż liczba wyjazdów, która rozpoczęła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, z roku na rok rośnie i nie widać tendencji spadkowej. Zastanawiająca jest także skłonność młodych Polaków, w wieku 18-20 lat, do wyjazdów zagranicznych.

Co ciekawe, zmienia się tendencja: na początku mieliśmy do czynienia z takimi zjawiskami, które potocznie nazywane są “bociany” i “koniki” – czyli osoby, które wyjeżdżały albo jednorazowo, na krótko, albo sezonowo. Natomiast teraz większość emigrujących osób chce wyjechać z Polski na stałe.

“Polacy nie wracają do kraju ze względów płacowych. Owszem, nasi rodacy przenoszą się z powrotem nad Wisłę, lecz głównie ze względów rodzinnych czy zdrowotnych” – zauważają eksperci.

Wciąż największe zapotrzebowanie za granicą jest na informatyków, lekarzy, opiekunki, fizjoterapeutów. Aczkolwiek pracę znajdą także pracownicy wykwalifikowani w zakresie ślusarstwa czy budownictwa.

Puls Biznesu