instagram

Na każdym posterunku jest na was teczka

W każdym kraju inwigilacja budowana była powoli i z różnych, często zasadnych powodów takich jak uszczelnienie systemu podatkowego czy zapobieganie terroryzmowi. Podobnie rozpoczęła się na Białorusi, która wykorzystuje inwigilację do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

Dzisiaj Białoruscy artyści słyszą “Na każdym posterunku jest na was teczka. Wiemy o was wszystko”. Artyści odpowiadają: “Jeśli nas posadzą, to nie będzie piętnaście dni. To będą lata”. Okazuje się że w różnych autokracjach nie wypracowano jednego celu, ani sposobu powstawania totalnej inwigilacji społeczeństwa. Dzisiaj powstają jednak ciekawe reportaże na których można zobaczyć jak to się zawsze kończy, bo kończy się zawsze tak samo.

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Reporterka “Superwizjera” TVN24 Katarzyna Górniak towarzyszyła im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty kończyli w szpitalu i w więzieniu.

Materiał TVP o Białoruskich artystach grających spektakle o prawdziwym życiu na Białorusi:

http://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/bialoruscy-artysci-za-niezaleznosc-placa-najwyzsza-cene,735944.html#autoplay