instagram

Piwo zdrożeje przez pomyłkę posłów

“Życie Warszawy”: Dzięki dwóm posłankom LPR piwo może zdrożeć o kilkadziesiąt groszy. Urszula Krupa i Gertruda Szumska podczas głosowania wcisnęły nie te przyciski, które chciały, a to wystarczyło, by akcyza poszła w górę.

Do pomyłki doszło podczas głosowania nad poprawkami Senatu do ustawy o podatku akcyzowym. 217 posłów było za jego zwiększeniem, tylu samo sprzeciwiało się tym zmianom. Bezwzględna większość wynosiła 219, dlatego głosy Urszuli Krupy i Gertrudy Szumskiej wystarczyły, by zwolennicy wyższej akcyzy na piwo zwyciężyli. Stawka akcyzy wzrośnie do 6,86 zł od hektolitra. Mogło pozostać 4,85 – informuje dziennik.

Obie posłanki tłumaczą, że chciały odrzucenia poprawki, tak jak cały klub LPR, ale wcisnęły złe przyciski. “Trochę wprowadził nas w błąd poseł z naszego klubu, który podniósł rękę, a potem się wycofał. Nie wnosimy o ponowne głosowanie, bo jak się dowiedziałyśmy, nic nie wskóramy” – powiedziała Urszula Krupa.

Przedstawiciele branży piwowarskiej alarmują, że w krajach sąsiednich akcyza na piwo jest o połowę niższa, a w związku z tym także tańszy produkt. Po wejściu do UE każdy obywatel będzie mógł przywieźć z zagranicy 110 litrów piwa. Jeszcze chętniej skorzysta z tego, jeśli “złocisty napój” będzie tańszy niż w kraju.