instagram

Plan Marshalla

Przedsiębiorcy z innych krajów Unii Europejskiej dawno dostali już środki Funduszu Odbudowy zwanym przez Morawieckiego “Nowym Planem Marshalla”.

Analogicznie jak w przypadku faktycznego planu Marshalla, Polska nie była wówczas beneficjentem środków z tego planu, co w znacznym stopniu rzutuje na to jaką pozycję gospodarczą zajmuje od czasów zakończenia II wojny światowej. Ponieważ nikt nie interesował się wówczas wdrożeniem planu odbudowy, my dzisiaj zastanawiamy się czemu jesteśmy krajem outsourcingu oraz produkcji śrubek wlekącym się za zachodnimi liderami, którzy tutaj zlecają prace których samemu nie chce się im robić.

Niewątpliwie Polska w końcu uzyska dostęp do środków z Europejskiego Planu Odbudowy, czyli nowego Planu Marshalla. Jednak ponownie będzie to znacznie za późno, przez co ponownie staniemy na końcu kolejki innowacji i ponownie zostaniemy skazani na odtwarzanie nowych modeli biznesowych funkcjonujących już w innych krajach lub ponownie będziemy głównie realizować zlecenia z Zachodu w zakresie pełnienia funkcji pomocniczych względem biznesów funkcjonujących w Europie i na świecie.