instagram

Prokuratura Regionalna w Szczecinie

Na naszych oczach pozwoliliśmy prokuraturze zmienić się z gwaranta praworządności w organ czysto polityczny. Oprócz byłego i zasłużonego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, dzisiaj obecny Marszałek Sejmu – postać zatem równie poważna – pokazuje jak prokuratura w tym kraju uwikłana jest w wywieranie presji lub szantaż – celem realizacji wyznaczonych zadań politycznych.

Wojciech Kwaśniak

Tak było ze skandalicznym postępowaniem wobec zatrzymanego w grudniu 2018 byłego kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. Wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin, usłyszał zarzut mówiący o niedopełnieniu obowiązków związanych z… nadzorem nad SKOK Wołomin.

Kierowana przez Artura Maludę Prokuratura Regionalna w Szczecinie poniosła spektakularną porażkę, która jest także porażką prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. 26 lutego 2019 roku Sąd Rejonowy w Szczecinie podjął decyzję w sprawie zażalenia na zatrzymanie byłych szefów KNF – Wojciecha Kwaśniaka i Andrzeja Jakubiaka. W ocenie Sądu nie było podstaw do postawienia zarzutów jak i zastosowania środków zapobiegawczych.

Tomasz Grodzki

“- Zgłosili się do mnie dwaj przerażeni pacjenci. Zaszantażowano ich, że ich firmy mogą mieć kłopoty, jeżeli oni nie zeznają przeciwko mnie” – oświadczył we wtorek rano marszałek Tomasz Grodzki.

Pomorski radny Karol Guzikiewicz z PiS, który pod wpływem medialnych doniesień o 500 dolarach za operację wzywał do odwołania profesora ze stanowiska marszałka. Guzikiewicz wyjaśnił, że jego wpis był satyrą. Zanim przeprosił, napisał pełen zabawnych literówek donos na profesora do “Centralnego Biura Korupcyjnego”. To zawiadomienie złożone przez Guzikiewicza stało się podstawą wszczęcia śledztwa “w sprawie Grodzkiego” przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie. Na to śledztwo powołują się cały czas rządowe media. Jak wskazuje Gazeta Wyborcza: “W prokuraturze jednak “jest ciśnienie”, aby coś Grodzkiemu zarzucić.

Ewa Wrzosek

Ta sama prokuratura regionalna zajmowała się głośnymi sprawami postaci takich jak prokurator Ewa Wrzosek – prowadząc postępowanie w związku z rzekomym ujawnieniem tajemnic przez prokurator niechętną obecnej władzy. Prokuratura regionalna w Szczecinie wzywała do składania zeznań do tego postępowania kandydata Rafała Trzaskowskiego.

Prokuratura do zadań specjalnych

Stwarza je Warszawa, dla której – wedle prawników, z którymi rozmawialiśmy – Prokuratura Regionalna w Szczecinie jest “jednostką do zadań specjalnych”. To z tej prokuratury wyszło w grudniu 2018 r. polecenie zatrzymania Wojciecha Kwaśniaka, który wykrył nieprawidłowości w SKOK Wołomin i został pobity przez bandytów nasłanych przez głównego podejrzanego w tej aferze. Szczecińska prokuratura regionalna zarzuciła mu, że jako przedstawiciel KNF nie dopełnił obowiązków związanych z nadzorem nad SKOK. Sąd uznał zarówno zarzuty, jak i zatrzymanie Kwaśniaka za bezzasadne. Według opozycji ta akcja miała przykryć aferę w Komisji Nadzoru Finansowego, kiedy jej powiązany z PiS szef poszedł do aresztu.

Ta sama prokuratura postawiła zarzuty przestępstw menedżerskich zarządowi Zakładów Chemicznych “Police” z czasów PO (doniósł na nich nowy zarząd z PiS). I w tym przypadku sąd uznał, że nie było podstaw. W szczecińskiej prokuraturze mówią, że to od telefonu Zbigniewa Ziobry zależeć będzie, jak potoczy się śledztwo w sprawie Grodzkiego. – Osobom, które przekazywały korzyści majątkowe profesorowi i zgłoszą to do prokuratury, nie grozi żadna kara – zachęca poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski, którego cytuje Radio Szczecin.

Prokuratura regionalna w Szczecinie zajmowała się m.in. sprawami zleconymi przez rząd – prowadząc śledztwo w sprawie rzekomych nieprawidłowości przy zakupie śmigłowców wielozadaniowych, których zakup anulował Antoni Macierewicz. Ta sama prokuratura regionalna zajmowała się sprawami zleconymi przez prezydenta – prowadząc śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy udzielaniu kredytów frankowych przez polski system bankowy, które obiecał rozmontować prezydent.

Szefem prokuratury regionalnej w Szczecinie jest prokurator awansowany na to stanowisko 24 marca 2016. Wcześniej nie pełnił funkcji kierowniczych. Lokalna prasa opisywała jego skłonności do zajmowania się podsłuchami i wszczynania kontrowersyjnych śledztw, np. posądzenie szefa restauracji o rozdawania „wejściówek” do darmowej „Strefy Kibica”.

Kieruje prokuraturą, która ma szczególny status zaufania Zbigniewa Ziobro. Dlatego, w sprawach, na których zależy ministrowi sprawiedliwości podejrzani są wożeni do Szczecina, mimo że zarzucane im czyny dokonywane były w Warszawie czy innych miejscowościach.

Właściwie wszystkie znane polityczne postępowania z całej Polski magicznym sposobem kierowane są do prokuratury regionalnej w Szczecinie. Ja również byłem petentem prokuratury regionalnej w Szczecinie, co pokazuje jedynie doniosłość nieudanego postępowania przeciwko mnie.