instagram

Seksizm

Jeśli jesteś otwartym człowiekiem możesz zawsze wpaść w kłopoty, nawet jeśli nie powinieneś, bo na szczęście prawo broni każdego przed pomówieniem.

Pracowałem w wielu krajach, z ludźmi z tak wielu kultur, na tyle aby docenić codzienną różnicę we wrażliwości Szwedów czy Duńczyków od wrażliwości Polaków, Ukraińców, Białorusinów. Każda kultura, niezależnie już nawet od geografii ma swoje wrażliwe tematy polityczne i społeczne.

Jednym z uniwersalnie wrażliwych tematów są tematy damsko męskie. Pamiętam jak dzisiaj zapytany przez kolegę jak czuje się Twoja żona, odparłem nie podnosząc wzroku z ekranu że “dobrze, ale bolą ją bimbałki”. Rozmowę niestety podsłuchała, nieproszona koleżanka, co wiele miesięcy później stało się podstawą czegoś w rodzaju “oskarżenia” o rzekomy “seksizm” :-)

Kiedy Sylwia była w ciąży rzeczywiście miała różne dolegliwości związane z ciążą, które są typowe dla kobiet. Przez pracę z ludźmi z wielu kultur, zostałem wypaczony w kierunku nabrania takiej tolerancji, że podpowiada mi ona nie zastanawiać się przed zupełnie szczerą odpowiedzią na zupełnie szczere pytanie. W końcu “seksizm” to sposób dyskryminacji, a przypadłość kobiety w ciąży nie jest ani sposobem na dyskryminację, ani obrażenie jakiejkolwiek płci, czy nawet określonego stanu czy części ciała – tak kobiety, czy mężczyzny ;-)

Faktycznie po wielu miesiącach okazało się że oskarżenie o seksizm było oczywiście bezpodstawne, wynikające z braku zrozumienia samego pojęcia i jego znaczenia. Osobiście wierzę również, że samo bezpodstawne oskarżenie było podyktowane raczej zazdrością aniżeli jakąś uzasadnioną obrazą, i to nawet nie zazdrością skierowaną w kierunku mojego własnego torsu. Mówiąc wprost: oskarżając innych o seksizm nie spowoduje że będziesz mieć większe cycki.

Oczywiście oskarżenie kogoś o seksizm sprowadza na każdego w każdym przypadku ogromne negatywne konsekwencje. Ludzie powszechnie uważają iż jest to kwestia indywidualnej oceny, zatem trudno im kwestionować takie oskarżenia. Dopiero procesowe rozpoznanie sprawy pokazuje iż negatywne konsekwencje czekają również i osobę która bezpodstawnie oskarża, nawet jeśli jej usprawiedliwieniem jest brak wiedzy lub “inne rozumienie” pojęcia “seksizm” od tego jak rozumiane jest ono powszechnie i słownikowo.

Niezależnie od tego ocena wypowiedzi czy zachowania jako seksistowska zawsze będzie oceną subiektywną. Podobnie jak osoba która jest głodna, ma wrażenie że wszyscy wokół mówią o jedzeniu, podobnie osoba o wysokim napięciu seksualnym będzie odnajdywała podtekst seksualny w rozmowie o “bimbałkach”. Taki podtekst rodzi się w umyśle osoby pobudzonej, chociaż ani przedmiot ani kontekst rozmowy nie narusza niczyjej seksualności ani nie dyskryminuje żadnej płci.

Odpowiedź którą dałem koledze jest moja, ale jak się okazało w żaden sposób nie stanowi zachowania seksistowskiego – tak w kontekście dobrego smaku poszanowania czyjegoś życia intymnego (również według matki mojego dziecka) nie narusza intymności żadnej osoby, jak i nie dotyczy żadnych czynności intymnych (chyba że w ktoś ma specyficzne dewiacje).

Każde nietrafne oskarżenie może się obrócić przeciwko oskarżycielom. W tym przypadku Sylwia skierowała oświadczenie iż nie życzy sobie aby o intymnych częściach jej ciała rozmawiać INACZEJ aniżeli używając słowa “bimbałki”, a wszelkie inne określenia uważa jako seksistowskie i obrażające jej dobre imię. Takie oświadczenie momentalnie zamknęło usta fałszywie oskarżającej, a także spowodowało odcięcie się od niej przez pracodawcę, który oczywiście jedynie był zainteresowany uniknięciem pomówienia o wspieranie seksizmu, skoro okazało się, że jedynie ja używam określeń zgodnych z oczekiwaniami okazywania należnego szacunku Sylwii.

Fakt iż sprawa musiała znaleźć taki finał, jaki znalazła, a zakończyła się śmiesznie – wskazuje jednak jak wielkie zaniedbania poczyniliśmy w sferze edukacji, która kompletnie nie wyjaśnia młodym ludziom pewnych podstawowych pojęć współczesnego życia, a także być może nawet mechaniki rozwoju ciała człowieka. Oczywiście nie zmienia to faktu, że przynajmniej w polskiej geografii wszyscy powinniśmy być bardziej empatyczni i spostrzegawczy, nie tylko przebywając wśród osób o małych piersiach.