instagram

Szyfrowanie danych

Kiedy byłem bardzo młodym człowiekiem, tak w wieku osiemnastu lat, pamiętam jak bardzo interesowałem się szyfrowaniem danych. W tamtym czasie szyfrowałem wszystkie moje komputery (korzystałem wówczas z nieistniejącego dzisiaj produktu Safeboot Solo), a nawet nośniki danych, (wliczając płyty CD-ROM) chociaż niewiele osób w ogóle wiedziało o istnieniu oprogramowania pozwalającego na szyfrowanie partycji rozruchowych, a nawet szyfrowaniu dysków w ogóle.

Te osoby które wiedziały, lub które udało mi się zainteresować tematem uważało jednak, że rozmowy o złych ludziach, którzy mogą wykorzystać łatwo dostępne nieszyfrowane dane przeciwko innym to paranoja. To nie była nigdy paranoja, bo to nigdy nie było normalne państwo. Mieszkając w innych krajach nie miałem takich przemyśleń, ani obaw, bo w innych państwach nie obserwowałem podobnych nadużyć przeciwko przedsiębiorcom, jakie obserwuje się do dzisiaj w Polsce.

Dwadzieścia pięć lat później od tamtego jesteśmy w miejscu, w którym w odniesieniu do moich sprzętów wydano kilka nakazów przeszukania i zabezpieczenia nośników (m.in. w postępowaniach z 2014, 2017 oraz 2022 r.). Ja nigdy nie byłem tak gotowy jak wcześniej – szyfrując nie tylko dyski i nośniki, ale również rozmowy tekstowe, a nawet rozmowy głosowe – skutecznie odpierając nie mniej niż trzy nakazy wydania rzeczy.

Safeboot to produkt Control Break International założonej w Danii, następnie przejętej przez McAfee.