instagram

Z obu stron jednocześnie

Wiekszosc problemow wynika z jednego i tego samego rodzaju nieporozumienia polegajacego na tym ze ludziom trudno pogodzic sie z fundamentalnym ograniczeniem polegajacym na braku mozliwosci palenia swiecy z obu stron jednoczesnie.

W końcu wszyscy chcemy być tylko mądrzy, piękni, młodzi i bogaci. Większość z nas popełnia największe błędy, i szczerze najbardziej komiczne, chcąc w jednym i tym samym momencie rzeczy wręcz skrajnie przeciwnych, wykluczających się. Nie zawsze jednak widzimy paradoks naszych wyborów, a paradoks to drugie imię każdego człowieka.

Co więcej, dopiero posiadanie dzieci uświadomiło mi jak myślą ludzie, a ludzie od najmniejszego lubią przypisywać winę zjawiskom które ich spotykają. Nie możemy jednak jak dziecko winić siebie za to że noc jest ciemna i nic nie widać jak chcesz się bawić, a woda jest płynna jak rozlewa się na podłogę. Małe dziecko oczywiście szuka zawsze winnego. Podobnie dorośli, gdzieś w głębi duszy małe dziecko podpowiada im że jak się “nie da” to na pewno jest gdzieś ktoś kto “jemu to zrobił”.

Zjawiska świata dorosłych są oczywiście sto razy bardziej złożone, a nadto występują w długich łańcuchach przyczynowo – skutkowych. Dla wielu dorosłych zjawiska przyrody i natury rzeczy są doskonałym powodem do płaczu czy robienia innych dramatów, ale powinniśmy jednak w drodze rozumienia zjawisk biznesu, ekonomii, czy nawet naszych własnych prywatnych związków, umieć wyrosnąć poza rzewne łzy i raczej antycypować występowanie pewnych sytuacji zamiast dramatyzować.