instagram

Zakres odpowiedzialności

Mezczyzna nie moze brac na siebie pelnej odpowiedzialnosci ani za zdrowie, ani za szczęście, a nawet nie za mieszkanie, ani za rodzine jednoosobowo.

Najwieksze bledy jakie popelnilem w zwiazkach to nalozenie na siebie obowiazkow nie tyle przekraczajacych moje mozliwosci, co obowiazkow w takim zakresie, ze pozbawialo to poczucia odpowiedzialnosci i wlasnosci najwazniejsze kobiety w moim zyciu. Analogiczna patologiczna sytuacja moglaby miec miejsce wsrod wspolnikow, z ktorych jeden pelni wiekszosc funkcji i posiada wiekszosc udzialow, a drugi wlasciwie czuje się jak pracownik rozporzadzany przez tego pierwszego.

Podobnie w zwiazku jedna osoba nie moze ani przynosic wiekszosci pieniedzy, ani byc wlascicielem wiekszosci rzeczy pozostawiając drugiego w roli dekoratora który ma prawo je używać lub układać. Nierownowaga obowiazkow prowadzi do nierownowagi zaangazowania obu wspolnikow, podobnie jak w zwiazku, doprowadzilaby do nielojalnosci tego ktory czuje się zdominowany przez wspolnika. Nielojalność to znaczy że pewnego dnia wrócisz do pustego mieszkania.

Jeśli w zwiazku jedna strona znajduje się w sytuacji w ktorej wiekszosc jej staran i obowiazkow nie jest odzwierciedlona we wlasnosci i prawach do efektow pracy wspolnej, to szybko moze poczuc się wykorzystywana, a co najmniej znajduje się pod wielka presja braku spelnienia. Taka nierównowaga prowadzi nie tylko do frustracji, ale przede wszystkim jest zagrożeniem dla stabilności związku. Ktoś kto nie czuje swojej krwi w jakiejś inwestycji, nigdy nie będzie o nią walczył tak jak o coś swojego.

Jestem całkowicie pewny że wszystkie sytuacje w których w moim własnym życiu doświadczyłem odchodzącego partnera w biznesie albo partnerki w życiu wynikają z tego samego powodu. Jestem przekonany, że pomimo największych starań aby równo dzielić zyski w biznesie a także równo dzielić decyzyjność w życiu prywatnym, nie dzieliłem się tak aby zapewnić trwałość. Trwale nie znaczy sprawiedliwie tylko tak by dzielić się cała własnością i odpowiedzialnością.

Dlatego nierownowaga jest niesprawiedliwa, ale przede wszystkim jest nietrwala. Jedyny sposob na zapewnienie trwalosci w zwiazku to zaprowadzenie takiej umowy pomiedzy stronami aby zapewnic wspolnote majatkowa, wspolodpowiedzialnosci i wspolwlasnosci na zasadach rownouprawnienia. Kazda ze stron trwalego zwiazku musi moc powiedziec o dzieciach, mieszkaniu,: ja na to loze, bo ja to zbudowalem(am), ja to wychowalem(am), ja za to odpowiadam, ja jestem z tego dumnym(na).