instagram

SKOK to największa afera współczesnej Polski

SKOKi promowane przez obecna władze i zarządzane przez obecnego senatora PIS – to największa afera współczesnej Polski. Od początku objęcia SKOK-ów w 2013 r. gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), klientom upadłych placówek wypłacono 4,3 mld zł. Kolejne 550 mln zł BFG wypłacił w postaci dotacji dla banków, które miały przejąć toksyczne instytucje. Sam SKOK Wołomin pochłonął 2,2 mld zł wypłat.

Sam P. zeznał, że “czołowe nazwiska polityków, którzy są dziś u władzy, np. poseł [Jacek] Sasin, senator [Jan Maria] Jackowski, senator [Grzegorz] Bierecki, są to osoby, które bardzo dobrze znam i otrzymywały od nas ze SKOK pieniądze. Mówię w liczbie mnogiej, ponieważ nie byłem jedyną osobą, która przekazywała tym panom koperty z banknotami”.

Z informacji “Wyborczej” wynika, że nawet w kręgach rządowych Ziobro jest krytykowany za czwartkową akcję zatrzymania przez CBA siedmiu osób z b. kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. Wśród zatrzymanych o 6 rano był Wojciech Kwaśniak, wiceszef KNF, który w czerwcu 2014 r. padł ofiarą zamachu – brutalnego pobicia – zleconego przez kierownictwo SKOK-u Wołomin. Jego zatrzymanie cztery lata później pod zarzutem opieszałego działania w sprawie afery wołomińskiej SKOK wstrząsnęło opinią publiczną. W piątek w nocy prokuratura w Szczecinie wypuściła wszystkich siedmioro urzędników. Kwaśniak wyszedł jako ostatni. Ze Szczecina do Warszawy musieli dojechać na własną rękę.

Oświadczenie Wojciecha Kwaśniaka

W kwietniu 2014 roku padłem ofiarą zamachu na moje życie. Zamach był następstwem mojej pracy w Komisji Nadzoru Finansowego. Efektem tej pracy było m.in. zdemaskowanie grupy przestępczej, która wyprowadziła ze SKOK-u Wołomin ponad 1 mld zł. Bezpośredni sprawcy zamachu zostali bardzo szybko zidentyfikowani przez policję. Jednak do chwili obecnej nie zostali osądzeni ani ukarani.

Prokuratura w Szczecinie zajmuje się wszystkimi politycznymi sprawami zleconymi przez rząd. Badała między innymi rzekome nieprawidłowości w udzielaniu kredytów frankowych przez banki za czasów poprzedniego rzadu. Zajmowała się badaniem rzekomych nieprawidłowości przy rozstrzygnięciu przetargu na śmigłowce przez poprzedni rząd. Teraz aresztuje członków komisji nadzoru finansów którzy badali nieprawidłowości w działalności SKOKów należących do senatora obecnie rządzącej partii.