Motywacja działa w obie strony
Szybcy developerzy fajnie motywują, jeżeli zajmuje im mniej czasu na zrealizowanie zmiany niż mi zajmuje jej wyspecyfikowanie w szczegółach. Niekiedy to jest rzeczywiście więcej pracy tylko sprawę przemyśleć i rozpisać właściwie tak aby istotnie to było mniej pracy dla innych, ale pokazuje ile potencjalnie można cały proces przyspieszyć:
1. Ponowne używanie kodu – zajmuje sporo czasu zrozumieć istniejące otoczenie tego co już zostało wykonane. Skupić się na specyfikacjach, które odnoszą się do istniejących funkcjonalności, systemów, rozwiązań i analogii. Czasami sporo w tym zakresie, zależnie od tego jak dużymi zasobami zrealizowanych rozwiązań dysponuje firma.
2. Właściwe używanie frameworka – każdy projekt zrealizowany jest w oparciu o ten lub inny framework, model lub wzorzec (np. graficzny). Tutaj rzeczywiście pisanie, czasami omawianie, projektu zajmuje więcej czasu, ale może pozwolić zrozumieć jak nie wyważać istniejących drzwi, powoduje że programowanie sprowadza się niemalże jedynie do otwarcia tych drzwi.
Na koniec uwaga że wszystko sprowadza się do takiego planowania, aby zmiany kolejkować sporo naprzód, a wprowadzać je w kolejności która ma techniczny sens, przykładowo: specyfikacja zmian w jednym systemie i drugim systemie przekazana programistą w odpowiedniej kolejności oszczędza na potencjalnych problemach związanych z integracją.